Is Healthy Food More Expensive?

by news on May 19, 2012

Digg This
Reddit This
Stumble Now!
Buzz This
Vote on DZone
Share on Facebook
Bookmark this on Delicious
Kick It on DotNetKicks.com
Shout it
Share on LinkedIn
Bookmark this on Technorati
Post on Twitter
Google Buzz (aka. Google Reader)

Is Healthy Food More Expensive? 

One Green Planet: Although fruit and vegetables appeared more expensive when the cost per calorie method was used, a very different picture emerged when they used a cost per edible weight or cost per typical amount eaten basis.

Previous post:

Next post: